ČISTÝ DESTILÁT
Citlivo destilujeme vzácne odrody starostlivo, ručne zbieraných a triedených plodov
PRÍRODNÝ PRODUKT
S hrdosťou prehlasujeme, že nepoužívame žiadne umelé arómy ani dochucovadlá
REMESELNÁ VÝROBA
Predstavuje najvyššiu možnú kvalitu výroby v ručne spracovaných limitovaných sériách
Unikátne stopercentné ovocné destiláty značky BVD patria do kolekcie tekutého dedičstva z Vtáčieho Údolia a sú vysoko oceňované na mnohých tuzemských aj zahraničných súťažiach.
Najvzácnejší a najcennejší zostáva jej destilát, oskorušovica a dôvodov je niekoľko. Odhadom je na slovenskom území iba niekoľko stovák až tisíc dospelých, pôvodných stromov, ktoré neprešli šlachtením a my sa staráme o 9 z nich, pričom každy má 150-200 rokov. Podľa tradície, semiačko oskoruše musí najskôr prejst tráviacim traktom cicavca alebo vtáka, aby sa po tom spolu s jeho výkalmi dokázalo ujať.
Zber plodov oskoruše, ktorý býva pomerne náročný, keďže sa zberajú len plody v najvyššom štádiu zrelosti a to zo zeme, kde po krátkom čase od padnutia zhniličkujú, sa začína v septembri a trvá skoro dva mesiace.
Po zbere sú plody odležané na tenkých podložkách a dozrievajú na čerstvom vzduchu pod holým nebom. Finálne sa do kvasu pridávajú len nepoškodené, plne dozreté plody, očistené o listy a prípadné nečistoty.
Oskorušovica je kvôli vzácnosti plodov z ktorých sa destiluje s prehľadom najvzácnejší ovocný destilát, často označovaný aj ako „kráľovná pálenice“. Každoročne sa na Slovensku podarí vydestilovať len do 100 litrov tejto delikatesy a Bird Valley Distillery je jediným oficiálnym výrobcom oskorušovice na celom svete. Pokiaľ ste sa ešte nemali možnosť stretnúť s oskorušou, určite nebudete jediný.
Plody stromov jarabiny oskorušovej (lat. Sorbus domestica), ktorej sa taktiež hovorovo vraví „oskoruša, dnes patria ku znovu objavovaným prírorodným liečivám.
Aj keď pochádza z oblasti Stredozemného mora, veľmi dobre sa jej darí aj v podmienkach mierneho pásma, kam sa dostala vďaka stredovekým rímskym vojakom, ktorí po dlhé stáročia benefitovali z jej blahodarných účinkov. Popredný rímsky básnik svojej doby, Vergílius, označil v jednej zo svojich básní oskorušu ako zázračné liečivo na tráviaci trakt – preto si ju rímski vojaci brali so sebou do ďalekých krajín a výsadzali aj v strednej Európe.
Z botanického hľadiska sú to najväčšie ovocné stromy, disponujú najtvrdším drevom, z ktorého sa v minulosti vyrábali ťažko namáhané mechanické súčiastky drevených lisov na hrozno v tradičných vinohradoch a chodecké palice.
Taktiež má najväčšie plody spomedzi jarabín. V roku 1993 bol dokonca vyhlásený ako európsky strom roka. Stromy ako také su samostatne, divo rastúce jedince (tzv. solitéry).
Dorastajú sa do výšky až 25 metrov, pri priemere kmeňa 1,5 metra a v našich podmienka (mierne podnebné pásmo) sa môžu dožiť až 500 rokov. Jednou zo zaujímavosti je, že každá oskoruša je iná. Odlišujú sa veľkosťou a tvarom plodu, listov, spôsobom rastu, dokonca aj jaderníkmi. Medzi základnými tvarmi oskoruše rozlišujeme hruškovitý a jablkovitý.